5. —Orgelconcert af F. Vogel i den restaurerede Frelsers Kirke
1. Fuga af Bach. 2 Andante af Beethoven (As dur af Pathetique-Sonaten) ypperlig registreret med svage stemmer.
3. Sang (4st) 4 Præludium og Choral: Eine feste Burg. m Basuner.
II 5. Cantabile over en Arie af Händels Messias: Es weidet seine Heerde. (Svage stemmer)
6. Adagio for Orgel og Basun af Vogel. 7. Sagno.
8. Fri Fantasi som var mindre vellykket. – Vogel er en udmærket Organist og Concerten var i det Hele ogsaa god. —
17. Concert af C. Arnold i Logesalen: Beethovens B dur Trio for Pfte, Clarinett og Cello. (Allo – Adagio – Finale Tema c. Variazioni)
Adagio religioso for Cello med Akk af 2 Celloer, Alto og Contrabas: meget ædel holdt og høist gedigen. – 4 4st Sange (nye) af Arnold sen, af hvem ogsaa Adagioen er componeret. Sangene vare til norske digte, noget Tørre men meget prægtigt satte. Birkebenersangen var dog kvik og charakteristisk. — Arnold jun. spillede tre Salonnummere af Schuberth og Servais. –
Boken er utgitt av Nasjonalbiblioteket
Last ned hele boken til mobil/nettbrett i .epub-format eller som .mobi. Du kan også skrive ut boken som .pdf eller html.
Kjerulf fikk, som den første norske musiker, statsstipend for å studere i utlandet. Fra 1849 til 1851 oppholdt han seg i København og Leipzig. Kjerulfs studieopphold i København og Leipzig i 1850 og 1851 ble hans eneste profesjonelle utdannelse. I januar 1851 er Halfdan Kjerulf fortsatt i Leipzig. Han tar privattimer hos lærere på konservatoriet, komponerer og går på en rekke konserter og utstillinger. Han er opptatt av nyheter, politikk og litteratur, og noterer mange av sine tanker og meninger i dagboken. Den 23. april reiser Kjerulf fra Leipzig mot København og videre hjem til Christiania, hvor han ankommer tidlig på morgenen 6. juni. I dagboken er det etter denne datoen i hovedsak korte innførsler i almanakksidene.
Nasjonalbiblioteket ønsker å utgi Halfdan Kjerulfs dagbøker og reisejournaler i sin helhet. Det er bevart 19 dagbøker og 3 reisejournaler. Dagbok 1851 er den fjerde utgivelsen i Kjerulf-serien.
NB kilder 5:4
ISBN: 978-82-7965-363-9 (digital utgave, bokselskap.no),
978-82-7965-361-5 (epub), 978-82-7965-362-2 (mobi)
Halfdan Kjerulf var den første store, norske komponisten, men også den første norske komponisten av internasjonalt format. Ved siden av komponeringen virket han som dirigent, klaverlærer, redaktør, journalist og musikk-kritiker i Christiania. Hans virksomhet som journalist, flittig brevskriver og dagbokforfatter gir innblikk i hans liv og samtid.
Fyll ut e-posten din under så vi kan varsle deg når nye verk publiseres.