Jeg elsker dette stille sus
som vælder om vort sommerhus,
og tier ingensinde;
jeg elsker bækkens muntre sang
det sagte nyn i løvets hang
av kjælne sommervinde.
Jeg elsker denne duft av hø
som stiger fra en nyslaat bø
og drives hit med vinden, –
og denne tunge kløverduft
som bølger i den varme luft
fra marken ned’ved grinden.
Hvor hurtig slik en kveld kan gaa,
– snart farves dagen skumringsgraa,
– om litt er solen borte.
Snart staar et kjølig gufs av kveld,
og dagens varmeslørte fjell
blir truende og sorte. –
Jeg sitter taus i kveldens fred
og ser paa solen som gaar ned
saa flammende og blodig.
Den sidste kveld, – den sidste kveld – – –
i skyggen av et nært farvel
det gjør mig saa vemodig …
(Hugin, 31. august 1918)
Boken er utgitt av Bergen Offentlige Bibliotek
Last ned hele boken til mobil/nettbrett i .epub-format eller som .mobi. Du kan også skrive ut boken som .pdf eller html.
Diktsamlingen Løse dikt består av to deler. Den første delen inneholder dikt Nordahl Grieg skrev mens han var elev ved Bergen Katedralskole. Diktene i del to er hentet fra flere forskjellige kilder.
Det lengste diktet, «På Tingvellir», ble første gang utgitt i 1944 i den norske London-regjeringens avis Fram. Diktet «Sjøfolk» var med i utgaven av samlingen Friheten som kom i 1945, men ikke i førsteutgaven fra 1943.
Teksten i bokselskap.no er digitalisert av Bergen Offentlige Bibliotek (BOB) som en del av prosjektet Ånd eies av alle – Nordahl Grieg digitalisert. (Epub- og mobi-filene til dette verket er også laget av BOB.)
I dag er nok Nordahl Grieg mest kjent som dikteren bak det berømte diktet «Til ungdommen» som fikk ny aktualitet etter 22. juli 2011. For generasjonene under og etter 2. verdenskrig var han en nasjonal folkehelt og et symbol for motstandskampen.
Fyll ut e-posten din under så vi kan varsle deg når nye verk publiseres.