Brevveksling 1887–1923

av Harriet Backer, Arne Garborg

Forrige Neste

[Januar 1914]. Harriet Backer til Arne Garborg

Brevs. 140

Opplysning om brevet: Udatert. Datert ut fra innholdet. Postkort med fotografi av en vindusrute med 25 innrissede navn. Poststemplet er uten dato, men er påtrykt reklame for jubileumsutstillingen i Norge i 1914.

Kjære Garborg. Gratulerer med Geburtsdagen,Geburtsdagen] Garborgs fødselsdag var 25. januar, og han ble 63 år. ønsker Dig alt Godt! Har glædet mig over «Lærarens» store Succes.«Lærarens» store Succes] Garborgs skuespill Læraren. Eit spél i fem vendingar, utgitt i november 1896, hadde premiere på Det Norske Teatret 13. januar 1914. Stykket ble spilt for fulle hus fram til siste dag 20. januar. Nu sender jeg Dig en Blomst, som Du ikke maa la fryse ihjel paa Hvalstad Station. Kjærlig Hilsen til Hulda,Hulda] Hulda Garborg, født Bergersen (1862–1934), forfatter og kulturarbeider. som jeg savnede meget den 21de.den 21de] Backers fødselsdag var 21. januar, og hun ble 69 år.

Din hengivne
Harriet Backer

Forfatteren
Hr Arne Garborg.
LabraatenLabraaten] Hjemmet til familien Garborg fra slutten av september 1897, beliggende i nærheten av Hvalstad stasjon, Asker. Fra 1995 har stedet vært et museum.
Hvalstad.

På postkortets forside er et fotografi av 25 innrissede navn fra en rute som var på direktørboligen på Gullverket, en gruve ved Eidsvoll eiet av Bernt Anker. Dette var et minne om et storfint besøk den 27. juli 1795. Navn og påskrift på ruten: «Margrethe Moltke, Kisten Kaas Wilhelmine Løvenskiold, Louise Stockfelt Henriette Wilster Martine Collet. Anette Wakenitz Karen Collet Louise Stockfleth Dorthea Legangen Karen Anker. Fritz Moltke, Fridtjof Kaas, Bernt Anker, Peder Anker Jess Anker, Fritz Haxthaussen, Fritz Bielefeldt Claus Tullin John Collet, Mogens Skoldberg, Johan Hiort, Nils Grefsen, Anders Bull, Henric Stockfleth vare her forsamlede den 27de Julii 1795»

Boken er utgitt av Nasjonalbiblioteket

Last ned

Last ned hele boken til mobil/nettbrett i .epub-format eller som .mobi.
Du kan også skrive ut boken som .pdf eller html.

Om Brevveksling 1887–1923

Vennskapet mellom Harriet Backer og Arne Garborg startet da de møttes i Paris i 1885. Denne NB kilder-utgaven inneholder brevvekslingen mellom Backer og Garborg (som er bevart i Nasjonalbibliotekets samling), til sammen 52 brev/kort.

Korrespondansen mellom Backer og Garborg viser tydelig to kunstnere som var kompromissløse i sine kunstneriske arbeider, målbevisste og standhaftige, og ikke minst selvstendige i valg av uttrykksmåter.

Flere av begges brev begynner med en takk for et brev eller en annen hilsen, men mange av disse omtalte brevene er ikke kjent bevart. Med andre ord, de skrev nok flittigere til hverandre enn det de bevarte brevene tilsier. Særlig mangler det brev fra Garborg mellom 1893 og 1907.

Les mer..

Om Harriet Backer

Harriet Backer er først og fremst kjent for sine malerier med realistiske interiørmotiver. I tillegg var hun en dyktig portrettmaler. Hun var en utpreget kolorist og var opptatt av å gjengi lysets virkninger og fargeeffekter i rommene hun malte, enten dette var skapt av dagslys eller lampelys. Hun er særlig kjent for motivet Blått interiør (1883).

Les mer..

Om Arne Garborg

Arne Garborg regnes som en av de viktigste nynorskforfatterene i norsk litteraturhistorie. Garborg var interessert i å kartlegge hva som er grunnlaget for selvstendighet, både for individet og nasjonen. Det var først og fremst forholdet mellom språk og kommunikasjon, kulturell styrke og velferd som interesserte ham. Som journalist startet han i 1876 debatten: «Hva er norsk språk og nasjonalitet?» Garborgs skjønnlitterære gjennombrudd kom med den kritiske romanen Bondestudentar i 1883.

Les mer..

Følg Bokselskap i sosiale medier

Instagram      Facebook
Bluesky          X

Gå ikke glipp av ett eneste ord.

Fyll ut e-posten din under så vi kan varsle deg når nye verk publiseres.